Praca w Tomaszowie Mazowieckim
Według Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim stopa bezrobocia w powiecie tomaszowskim wynosi 6,8%, a w całym województwie łódzkim 5,6%. Osoby z kwalifikacjami mają szansę na znalezienie pracy w tych sektorach. Dla bezrobotnych PUP przygotował specjalne programy aktywizacyjne. Poradnictwo zawodowe opiera się na szkoleniach i spotkaniach z psychologami.
Główne gałęzie gospodarki tego terenu to: przemysł ceramiczno-budowlany, wydobywanie surowców skalnych, przemysł drzewny i meblarski, a także papierniczy, chemiczny, elektromaszynowy oraz rolno-spożywczy. Tomaszów Mazowiecki jest częścią Łódzkiego Okręgu Przemysłowego, którego główny cel to zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania na tym terenie.
Województwo łódzkie – perspektywy
Według statystyk Urzędu Pracy w Łodzi bezrobocie spada. Czynniki kształtujące popyt i podaż na rynku pracy w Łodzi to między innymi: ożywienie gospodarcze, zmiany w technologii produkcji, przywileje dla przedsiębiorców, zapotrzebowanie na dane usługi bądź produkty oraz wzrost znaczenia turystyki. Istotny jest również rozwój infrastruktury, który zachęca właścicieli firm do tworzenia filii na danym terenie. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mieszkańcy województwa mają większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.
Poszukiwane zawody
Zapotrzebowanie na zawody cały czas się zmienia. Oznacza to, że pewne profesje nie są już tak popularne, jak kilka lat temu. W związku z tym warto przeanalizować sytuację na rynku pracy, aby dobrze wybrać przyszłą ścieżkę zawodową. Osoby, które już od kilku lat borykają się z brakiem zatrudnienia, mogą podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się. Z pomocą przychodzi portal Barometr zawodów prowadzący badania na terenie całej Polski. Analizy pokazują, że poszukiwane zawody regionu łódzkiego to: testerzy systemów teleinformatycznych, administratorzy stron internetowych, specjaliści ds. logistyki, fryzjerzy, monterzy konstrukcji metalowych, kierowcy autobusów, elektrycy, elektromechanicy, robotnicy budowlani, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych oraz pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych. Warto także zwrócić uwagę na nadwyżkowe zawody, do których zaliczani są: specjaliści technologi żywności i żywienia, pracownicy poligraficzni, pedagodzy czy ślusarze.